Vineri, 2024-03-29, 9:05 AM
Bine ati venit Guest | RSS
ROCKETS
Principala | Antivirus fara protectie :))) - Rockets Forum | Inregistrare | Login
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentului forumului · Cautare · RSS ]
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Rockets Forum » rockets » Stiri » Antivirus fara protectie :)))
Antivirus fara protectie :)))
Shark1Data: Miercuri, 2009-02-11, 8:36 PM | Mesaj # 1
Site/Forum Administrator
Grup: Administrators
Mesaje: 86
Reputaţie: 6
Status: Offline
Kaspersky

Un hacker de origine română a spart site-ul companiei de securitate informatică Kaspersky, obtinând acces la detalii referitoare la clienţii companiei. În mod ironic, creatorii unuia dintre cele mai apreciate programe antivirus au fost, pe 7 februarie, victimele unui hacker de origine română.

Potrivit Cotidianul, hackerul a accesat informaţiile personale ale clienţilor: conturi de utilizatori şi coduri de acces. În 30 de minute, Kaspersky a reuşit să elimine pericolul. Ţinta atacului a fost site-ul american al companiei de securitate. Hackerul a reuşit să profite de o vulnerabilitate în serverul SQL.

Teodor Cimpoeşu, director general Kaspersky România, a declarat, pentru Cotidianul: "Este un român, însă deocamdată nu putem informa dacă am încercat sau nu să îi dăm de urmă. Bănuiesc că vom avea o acţiune în această direcţie".

"Site-ul a fost doar vulnerabil pentru o scurtă perioadă de timp şi de îndată ce am descoperit vulnerabilitatea ne-a luat 30 de minute să o remediem. Vulnerabilitatea nu a fost critică şi nici un fel de date de pe site nu au fost compromise" au declarat reprezentanţii companiei, într-un comunicat oficial.

Blogul oficial Kaspersky oferă mai multe detalii despre atac: "Au existat mai mulţi atacatori cu adrese IP provenite de la Internet service provideri din România. După săvârşirea atacurilor, hackerii au decis să facă dovada Ťcodului eticť, trimiţând un e-mail către Kaspersky. Ne-au oferit exact o oră să răspundem, după care au postat totul pe blogul lor fără să aştepte un răspuns din partea noastră. Suntem norocoşi că atacatorii şi-au dorit mai degrabă faima decât să ne facă rău".



DACA O DAU IN BARA...... AM GRIJA SA FIE BARA-GOL !!!
currently improving myself; v2.0 coming soon!
 
RobyData: Joi, 2009-02-12, 6:49 PM | Mesaj # 2
Lieutenant colonel
Grup: Member
Mesaje: 81
Reputaţie: 0
Status: Offline
Si eu care credeam ca au un sistem de aparare bine pus la punct ....se pare ca lovit exact unde se asteapta lumea mai putin.
Ne mandrim ca e roman :D. Poate ma invata si pe mine....ca vreau sa sparg site-ul FBI-lui=))]]


Errare humanum - Sa gresesti e omeneste !
 
ScarFaceData: Joi, 2009-02-12, 7:19 PM | Mesaj # 3
Lieutenant general
Grup: Member
Mesaje: 505
Reputaţie: 7
Status: Offline
Quote
Poate ma invata si pe mine....ca vreau sa sparg site-ul FBI-lui

Roby ultimu care a spart FBI-u acum lucreaza la NASA ca nu faca puscarie. :))




Mesajul a fost editat de către ScarFace - Joi, 2009-02-12, 7:20 PM
 
skillaData: Joi, 2009-02-12, 9:48 PM | Mesaj # 4
Major general
Grup: Member
Mesaje: 442
Reputaţie: 4
Status: Offline
Quote (ScarFace)
Roby ultimu care a spart FBI-u acum lucreaza la NASA ca nu faca puscarie. :))

profitabila meseria asta de hacker :blink:


Don't Stop The Music !


Mesajul a fost editat de către skilla - Joi, 2009-02-12, 9:48 PM
 
Shark1Data: Vineri, 2009-02-13, 10:01 AM | Mesaj # 5
Site/Forum Administrator
Grup: Administrators
Mesaje: 86
Reputaţie: 6
Status: Offline
Quote (ScarFace)
Roby ultimu care a spart FBI-u acum lucreaza la NASA ca nu faca puscarie. :))

Asta e politica in America . sunt 2 tipuri de persoane .. NU toti care sparg un site Eventual al FBI-ului sau alta organizatie .. ajung la NASA ci numai cei care au adus si un mic prejudiciu societatii respective. Aici intervine alta chestie ..NU toti din acestia ajung la Nasa . Eu cred ca au un pricipiu .. dece spun cred ca nu am o sursa sigura despre acest fapt. Principiul pe care cred eu ca merg este ca odata ce ai gasit un loc vulnerabil in sistemul lor de securitate . TU(aici cel care a spart sistemul) trebuie sa-l faci in asha fel incat sa numai existe astfel de probleme .. cu alte cuvinte .. Daca u ai intrat .. Bun .. VREAU CA TU SA FII SINGURUL CARE A REUSIT ... Si nu cred ca cei care din greseala ajung sa intre pe site-ul nasa .. si nu creeza prejudicii .. nu cred ca gata il luam nasa...
Bine ca nu esti obligat sa faci chestia asta adica sa muncesti pentru ei .... ci iti dau de ales .. ori faci puscarie ori ii ajuti sa intareasca sistemul de securitate pentru ca datele stocate pe serverele lor sunt ... stric secrete si valoreaza mii de miliarde de $ de aceea .. Nu orice sparge site-ul NASA SAU FBI.. multi stiu ce cauta acolo .. iar atacurile sunt in masa..adica daca intradevar vor sa patrunga in serverelor lor .. vor fi cel putin 50 de hackeri in acelasi timp .. care incearca sa patrunda.
Chiudat e ca dintre toti Doar unu singur va reusi sa intre .. si nu de putine ori s-a intamplat ca acesta sa fie roman .



DACA O DAU IN BARA...... AM GRIJA SA FIE BARA-GOL !!!
currently improving myself; v2.0 coming soon!
 
-MEGAS-ArafatData: Vineri, 2009-02-13, 2:44 PM | Mesaj # 6
Lieutenant
Grup: Member
Mesaje: 52
Reputaţie: 1
Status: Offline
Ha ha ha...kaspersky...cand am auzit stirea acum cateva zile ma bufnit rasu...
eu am o imitatie de NOD32 facuta din 2-3 patchuri care se updateaza la zii...mananca virushi pe paine...


IN CAZUL IN CARE AVETI NE-PLACERI PE SERVER...ID MEU ESTE titi22titi22
SUNT MAI MEREU PE MESS...ACOLO PUTEM NEGOCIA DACA AVETI VRO PROBLEMA LEGATA DE CODATI PE SERVER...
GooD LucK and HavE FuN - Joci codat ?... Te-am si banat !...
 
skillaData: Vineri, 2009-02-13, 3:23 PM | Mesaj # 7
Major general
Grup: Member
Mesaje: 442
Reputaţie: 4
Status: Offline
Quote (-MEGAS-Arafat)
eu am o imitatie de NOD32 facuta din 2-3 patchuri care se updateaza la zii...mananca virushi pe paine...

io am nod 32 crackuit si antivirusu nu are ce manca


Don't Stop The Music !
 
Shark1Data: Miercuri, 2009-02-18, 1:46 AM | Mesaj # 8
Site/Forum Administrator
Grup: Administrators
Mesaje: 86
Reputaţie: 6
Status: Offline
"Unu", hackerul român care a spart săptămâna trecută site-ul companiei de securitate informatică Kaspersky, a reuşit acum o altă performanţă de acest fel, anunţă softpedia.com. Astfel, "unu" a pătruns, de această dată, în site-ul Bitdefender, printr-o vulnerabilitate identificată la serverul SQL al paginii de internet amintite.

Potrivit softpedia.com, post-ul hacker-ului român este publicat în limba sa nativă, iar atacul nu este documentat în totalitate deoarece acesta este dorit a fi doar un avertisment adresat echipei Bitdefender, susţine hacker-ul.

"Astfel, ştiind că ei citesc ce scriem noi, îi voi informa că au un parametru vulnerabil, care, de această dată nu este pe site-ul web al unui partener, ci pe site-ul web principal al companiei", scrie "unu", citat de softpedia.com.

"Unu" a mai precizat că a postat aceste cuvinte pe un blog deoarece nu a găsit nicio adresă de mail pe site, considerând că este "frustrant şi enervant, în acelaşi timp, că o companie de mărimea Bitdefender nu are o adresă de contact pe website".

În urmă cu o săptămână, "unu" a reuşit să spargă şi site-ul companiei de securitate informatică Kaspersky, obţinând acces la detalii referitoare la clienţii companiei. În mod ironic, creatorii unuia dintre cele mai apreciate programe antivirus au fost, pe 7 februarie, victimele unui hacker de origine română.

În 30 de minute, Kaspersky a reuşit să elimine pericolul. Ţinta atacului a fost site-ul american al companiei de securitate. Hackerul a reuşit să profite tot de o vulnerabilitate în serverul SQL.



DACA O DAU IN BARA...... AM GRIJA SA FIE BARA-GOL !!!
currently improving myself; v2.0 coming soon!
 
skillaData: Miercuri, 2009-02-18, 10:32 AM | Mesaj # 9
Major general
Grup: Member
Mesaje: 442
Reputaţie: 4
Status: Offline
culmea...bine ca am nod ;)) happy anyway..sa mai zica cneva ca romanii nu le au cu informatica

Don't Stop The Music !


Mesajul a fost editat de către skilla - Miercuri, 2009-02-18, 10:32 AM
 
Rockets Forum » rockets » Stiri » Antivirus fara protectie :)))
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare:

Copyright MyCorp © 2024