Joi, 2024-03-28, 11:34 PM
Bine ati venit Guest | RSS
ROCKETS
Principala | Cum sa faci o lampa pe usb - Rockets Forum | Inregistrare | Login
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentului forumului · Cautare · RSS ]
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Rockets Forum » rockets » Util » Cum sa faci o lampa pe usb (-tutorial informativ-)
Cum sa faci o lampa pe usb
SalladinData: Joi, 2009-01-15, 1:49 PM | Mesaj # 1
Major
Grup: Member
Mesaje: 85
Reputaţie: 2
Status: Offline
Pai ce sa zic e destul de simplu ai nevoie de un cablu usb pe care nu il mai folosesti de la un mouse vechi de la o iprimanta sau mai stiu eu ce sau daca nu ai dar vrei lampa neaparat te duci shi cumperi de la magazin un cablu usb orice cablu poti sa il iei pe cel mai ieftin....pasul 2 e sa tai firul adik sa lasi mufa usb shi lungimea de care ai nevoie de calu o data taiat o sa vezi mai multe fire printre care unul rosu altu nergru..ai grija sa izolezi celelate fire si sa nu faca contact intre ele.Acum ai nevoie de o lampa sau un bec daca nu ai prin casa poti sa te duci la magazin shi sa cauti o lampa care e alimentata la aproximativ 5v eu avand una care era alimentata la 3 baterii r3 fiecare aveand 1,5 v deci in total 4,5 v aproape de 5v ai mare grija sa nu iei una care e alimentata la 3v pentru ca risti sa ti se arda ledurile. O data ce ai lampa shi firu l usb e destul de simplu...daca lampa ta are un buton poti face in urmatorul fel sa fie alimentata de la usb iar atunci cand apesi pe buton sa fie alimentata de la baterii...asta daca vrei sa o foloesti shi la usb shi la baterii sau mai poti face asa o alimentezi la usb iar cand apesi pe buton se stinge ...atentie sa nu pui shi usb l shi bateriile pe acelasi fir ca o sa faca plici toate ledurile shi ramai fara ele....tot ce am facut eu nu am copiat dupa nimeni nici macar inspirat...acum ca v-am ajutat cu ce am putut sper ca o sa va descurcati shi voi s amai faceti gen ventilator de camera sau mai stiu eu ce...sau mai puteti face un ventilator de 12v de pc sa il alimentati la usb doar 5v insemnand ca e mult mai silentios shi rotatii mult mai putine fatza de 12 v

Good Luck


Nimeni nu este ca mine....Eu sunt unicat! :)

 
zvastikData: Luni, 2009-01-26, 8:29 PM | Mesaj # 2
membru de onoare
Grup: Member
Mesaje: 4
Reputaţie: 0
Status: Offline
nu e deloc rea ideea... tinand cont ca o astfel de lampa costa in magazine aproximativ 30 lei iar tu ne-ai explicat cum sa o facem pe 10 lei maxim..... multumim!!!

normal.......
 
Rockets Forum » rockets » Util » Cum sa faci o lampa pe usb (-tutorial informativ-)
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare:

Copyright MyCorp © 2024